AEX Endeksi Nedir?

AEX, Amsterdam Borsa Endeksi’nin kısalmasıdır. Bu endeksin görevi Hollanda ülke ekonomisinin ve ülkedeki yatırımcıların Avrupa ülkelerinin ekonomisine ne kadar ilgi duyduklarını gözlemlemektir. AEX endeksi nedir? Sorusunun cevabı alan herkesin bilmesi gereken bir başka şey de bu endeksin her geçen yıl daha çok ilgi gördüğüdür. Geçtiğimiz yıl dünyadaki ortalamanın da üzerinde işlem yapılan bu endekse her sene daha çok kâr yapan firmalar ekleniyor. Endeksi sürekli takip ederek siz de Hollanda ülkesinin ekonomisini gözlemleyerek yatırımcıların Avrupa ekonomilerine olan ilgilerini görebilirsiniz.

Hollanda Ekonomisini Gözlemleme Endeksi

AEX, Amsterdam’da işlem yapan firmaların hisselerinden meydana gelmektedir. 1983 senesinde kurulan bu endeks adı fazla zikredilmiyor olsa da ülke ekonominin anlaşılması açısından oldukça önem arz etmektedir. Endekste işlem yapan firmaların başında şirket değerleri oldukça yüksek olan ve herkesin yakından tanıdığı Heineken, Aegon ve Royal Dutch Shell firmaları bulunuyor.

Endeksin Ortaya Çıkışı

1983’te kurulan endeks 100 puanı temel alarak kuruldu. Avrupa ülkelerinin Euro’ya geçmesinin ardından ise karmaşıklığın önüne geçmek amacıyla 100 puan 45,378 puana çevrildi. Endeksin rekoru ise 2000 senesinde 703 bin puana ulaşmasıyla gerçekleşti. AEX ilerleyen yıllarda oldukça büyük oranlarda düşüş yaşasa da kısa sürede eski haline dönmeyi başardı.

Bilinmesi Gereken Noktalar

Yirmi beş şirketin bulunduğu AEX, her geçen yıl geçtiği yılın kâr rekorunu kırmaktadır. AEX endeksi nedir? Sorusuna Aalberts, Galapagos NV, Royal Dutch Shell gibi firmaların yer aldığı Hollanda’nın ekonomik kalbi diyebiliriz. Dünyadaki diğer borsalarda olduğu gibi AEX’in de siyasi gerilimlerden, ekonomik bunalımlardan ve deprem gibi afetlerden etkilendiği görülmektedir. Bu endeks hakkında bilmeniz gereken bir diğer nokta ise burada 25 şirketin işlem yaptığı ve işlem yapan şirketlerin her sene değerlerine göre buraya katılabildiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir