BIST100 Endeksi – Borsa İstanbul Rehberi

Özellikle İMKB isminden sonra finans yaşamında sıklıkla karşılaşılan terimlerden biri de BİST 100 olmuştur. Yenilenen ismi ile yeni bir itibar kazanan Türk Borsası temsilcisi Borsa İstanbul ya da bilinen ismi ile BİST son zamanlarda sadece yerel değil aynı zamanda uluslar arası yatırımcıların da ilk durağı haline gelmiştir. Bu noktada borsaya yatırımı yapmak isteyen ve bu yatırımı BİST üzerinden gerçekleştirmek isteyenlerin terimlere ve hesap oranlarına hakim olması tavsiye edilmektedir. Buna göre BİST 100 hesabı ve diğer tüm detaylar da yazının devamında yer almaktadır.

BİST100 ( Borsa İstanbul ) 

BİST 100

BİST 100 olarak ifade edilen terimde 100 hisse senedine ait olan ortak performans bu şekilde tanımlanır. Finans piyasalarını takip edenler bu tabirle sıklıkla karşılaşmaktadır. Yatırımcıya ve firmalara sektör hakkında yararlı ipuçları sunan BİST 100 borsanın yükselmesinde ya da düşmesinde yapılan borsa endekslerinin nasıl hesaplandığı ve bu hesaplamalardan ne anlaşılması gerektiği özellikle yatırımcı için oldukça önemlidir. Bu kapsamda yılda 4 kez değerlendirilen paylar ve işlem gören paylar BİST 100 endeksinde yer alır. Endekste başta gayrimenkul ortaklıkları olmak üzere giriş sermesi ortaklıkları da bulunmaktadır. Bunlar arasından seçilen paylar endekste yer alır. Bu noktada endekse seçilen işletmeler işlem hacmi, fiili dolaşımdaki piyasa payı değerleri ana kriter olarak yer almaktadır.

BİST 100 Hesaplaması

Piyasa değerinin önemli olduğu BİST 100 endeksinde hesaplama formülü ile bu değerler elde edilmektedir. Buna göre temel formül Et= Σ (Fit x Hit x Nit) / Bt şeklinde yer almaktadır. Burada Et, endeksin t zaman içerisindeki değerini temsil ederken, Fit ise i inci payın y zaman içerisindeki fiyatını ifade etmektedir. Nit ise ikinci payın t zaman içerisindeki toplam sayısını ifade ederken, Hit ise i inci payın t zaman içerisindeki fiili dolaşımda yer aldığı pay oranını temsil etmektedir. Son olarak Bt endeksin t zamanındaki bölenini ifade etmektedir. Buna göre formülde t zamandaki değeri için her hisse senedinin t zamandaki fiyatı ile fiili dolaşım sayısı çarpılır ve bu sayı tüm senetlere ait dolaşım payları ile toplanır. Belirli bazdaki güncel endeks değerine bölünerek en net sonuç elde edilir.

Borsa İstanbul denildiğinde akla Bist100 endeksi gelmektedir. Günümüzde 100.000 seviyesine yakın işlemlerin geçtiği Bist100 endeksinde önümüzdeki dönemde yükseliş beklentileri mevcut olsa da temkinli hareket etmekte fayda olacaktır diye düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir