Doları Düşüren Faktörler Nelerdir?

Doları Düşüren Faktörler Nelerdir?

Genel
14 Mayıs 2019 tarafından Editor
42
Dolar günümüzde tüm dünya çapında kullanılan bir para birimidir. Özellikle sanal ortamda yapılacak olan uluslar arası ürünlerin neredeyse tamamı dolar bazlı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ülkelerde bulunan sermaye grubuna ait işletmelerde yurtdışına satış ve alış işlemleri yapmasından dolayı dolar kuru büyük bir önem arz etmektedir. Dolar Kurunun Önemi Dolar kuru ülkemizin dışarıdan aldığı ürünlerde kullanılması
dolar 2

Dolar günümüzde tüm dünya çapında kullanılan bir para birimidir. Özellikle sanal ortamda yapılacak olan uluslar arası ürünlerin neredeyse tamamı dolar bazlı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ülkelerde bulunan sermaye grubuna ait işletmelerde yurtdışına satış ve alış işlemleri yapmasından dolayı dolar kuru büyük bir önem arz etmektedir.

Dolar Kurunun Önemi

Dolar kuru ülkemizin dışarıdan aldığı ürünlerde kullanılması sebebi ile dolar da oluşan hareketlenme, yükselmesi durumunda insanlara daha fazla ücretlere mal olması anlamına gelmektedir. Borcu dolar bazında olan işletmeler bu yükselen dolar kuru sebebi ile iflas etmek durumunda dahi kalabiliyorlar. Doların düşmesi ise ülkemizin gelirinin daha fazla yukarıya çekmesi anlamına gelmektedir. Bu da haliyle uluslar arası ticaret yapan vatandaşlarımızı daha fazla ürün alabilmesi ve daha fazla manevra kabiliyeti sağlamaktadır, sektörde.

Doların bir başka önemi de ülkemizin ihtiyaç duymuş olduğu savunma sanayi ürünleri, hammaddeler, teknolojik ürünler gibi bir çok ürünleri daha uygun şartlarda alarak, bunları vatandaşlara daha uygun fiyattan satışını sağlamasını da etkilemektedir. Bu sebepten dolayı dolar kurunun yukarı ve aşağı doğru hareketi sokakta bulunan vatandaşa kadar doğrudan etkilemektedir.

Doları Düşüren Faktörler

Doların düşüşüne bir çok etken eden faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler genelde ülkede bulunan hükümet, bakanlık ve finans kuruluşlarının atmış olduğu adımlarla alakalıdır. Çünkü ülkede oluşan siyasi çekişmeler doları yükseltmektedir. Ancak siyasi olarak ülkede bir sorun bulunmaması ve bu sebepten ülkede oluşan istikrar TL’nin gücünü artırarak dolar karşısında yükselmesini sağlayacaktır. Bu da doların düşmesi demektir.

Sadece bu sebeple oluşmaz doların düşmesi bir çok etken bulunmaktadır. Doların düşüşünü etkileyen faktörler şunlardır;

 • Enflasyon oranları
 • Faiz oranları
 • Ülkenin cari hesabı ve ödeme dengesi bilançosu
 • Kamu borcu
 • Ticaret hadleri
 • Politik, stabilite ve performans
 • Durgunluk
 • Spekülasyon
 • Ülkede bulunan istikrar
 • Ülkede ki hisse senetlerine ve borsalara yapılan yatırımlar
 • Sermaye gruplarının TL’ye yatırım yapması

Bu sebepler doların düşmesini etkileyecektir. Yani basit bir örnek vermek gerekirse eğer, enflasyon oranının %1 veya 2 olduğu zaman bu ülkede bir istikrar olduğunun göstergesi olması sebebi ile yabancı sermaye TL’ye rağbet göstererek TL’nin değerini artıracaktır. Bunun yanı sıra TL değer kazanması demek Doların TL karşısında erimesi ve düşmesi anlamına gelmektedir.

Add a comment