FED Faiz İndirimi Açıklaması

FED Faiz İndirimi Açıklaması

Haberler
4 Ağustos 2019 tarafından Editor
39
Bir süredir herkesin gözü kulağı Amerika Merkez Bankası FED’in yapacağı faiz indirimi  açıklamasındaydı. O açıklama geçtiğimiz günlerde geldi. FED 11 yıldan sonra ilk kez yaptığı 25 baz puan indirimi ile finans gündemine oturdu. Politika faiz oranı böylelikle yüzde 2 ile yüzde 2.25 arasına çekilmiş oldu. Pek çok ekonomist bu durumun Amerika’nın güçlü istihdam politikasına bağlıyor.Bu
faiz indirimi

Bir süredir herkesin gözü kulağı Amerika Merkez Bankası FED’in yapacağı faiz indirimi  açıklamasındaydı. O açıklama geçtiğimiz günlerde geldi. FED 11 yıldan sonra ilk kez yaptığı 25 baz puan indirimi ile finans gündemine oturdu. Politika faiz oranı böylelikle yüzde 2 ile yüzde 2.25 arasına çekilmiş oldu. Pek çok ekonomist bu durumun Amerika’nın güçlü istihdam politikasına bağlıyor.Bu durum ekonomiye olumlu katkı sağlayacağının işareti olduğu görülmektedir.

Ekonomik aktivite konusunda bir süredir iyimser bir politika benimseyen ABD FED aracılığı ile yaptığı faiz indirimi sayesinde fiyat istikrarını da sağlamayı hedefliyor. Komite konuya ilişkin yaptığı açıklamada bu durumu küresel ekonomik gelişmelere ve ekonomik büyümeye de bağlıyor. Üstelik komite tutanaklara bağlı kalmak sureti ile yaptığı açıklamada yine enflasyon oranının yüzde 2 seviyelerinde seyrettiğini de özellikle  vurguladı. Ayrıca komite gelecekteki faiz açıklaması için ekonomik seyri yakından takip edeceğini de açıkladı.

Finansal Krizden Bu Yana İlk İndirim

faiz indirimi

FED yaptığı bu faiz indirimi sayesinde 11 yıl önceki atağını hatırlattı. Finansal Krizden hu yana ilk kez indirime giden komitede Kansas City FED Başkanı Esther George ve Boston FED Başkanı Eric Rosengren faiz indirimine karşıt oy kullanımına gitti. Bu hamlenin doları düşüneceğine yönelik bir altı uyandırması bazı ekonomistleri de endiselendirmeye başladı.

FED tarafından gelen bu faiz indiriminin bazı cepheler tarafından olumlu karşılanması USD’ye yatırım yapanları endişelendirmeye başladı. FED Başkanı Powell’ın açıklamasının hemen ardından konuşan ekonomist Cüneyt Paksoy bu faiz indiriminin ülkemiz piyasalarını da hareketlendireceğini ve olumlu bir dönemin başlayacağını vurguladı.

Paksoy’dan Faiz İndirimi Açıklaması

FED’in  beklenen faiz indirimi açıklaması sonrası konudan ekonomist ve stratejist Cüneyt Paksoy bu durumun 2 farklı sonuç doğuracağını da vurguladı. Ayrıca Paksoy bu durumun dünya piyasaları üzerinde de olumlu bir etki yapacağını sözlerine ekledi.

Paksoy aynı zamanda FED’in bilanço daraltmaya yönelik bir girişim sonucu faiz indirimine gittiğini de iletti. Hatta FED’den kaynaklanan olası şokların artık çok  daha az yaşanacağına da vurgu yaptı. ABD Baskani Donald Trump ise FED Başkanı Jerome Powell’ın bu kararını yetersiz bulduğuna yönelik eleştiri yaptı.

 

Add a comment