Hisse Senedi Bilanço Analizi Nasıl Yapılır

Bilanço bir tablodur. Bu tablo bir şirketin finansal durumunu gösterir. Yani bir şirketin mali durumu; borç miktarı, varlıkları gibi bu tabloya bakarak saptanabilir. Teknoloji henüz günümüzdeki kadar yaygın ve ileri düzeyde değilken, bu hesabın yapılması zorlu ve uğraştırıcı bir nitelik taşıyordu. Günümüzde bu hesabın yapılması için analistlerin kullandığı çok daha kolay ve garantili hesaplama yöntemleri bulunuyor. Şu durumda bakalım, hisse senedi bilanço analizi nasıl yapılır?

Gelişen Teknolojinin Yardımı ile Beş Adımda Analiz

Teknoloji çağında bu analizi yapmak ve incelemek herkes için çok kolay hale gelmiş durumda. Buna göre hisse senedi bilanço analizi nasıl yapılır bakalım. Yatırımcıların bizzat kendileri tarafından uygulanabilecek bir paket program uygulaması bulunuyor. Bu uygulama ile basit, anlaşılır ve kullanışlı verileri aynı anda takip ederek, şirketlerin gidişatını takip etmek mümkün olabiliyor. Ayrıca yatırımcılar, yayımlanan bilanço ile birlikte hangi kalemleri takip etmeleri gerektiğini takip edip, şirketlerine buna göre bir gelişim seyri çizebiliyorlar.

Analizde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Önerilen yöntem, yatırımcıların öncelikle karşılaştırmalı analiz tablolarını incelemesi yönündedir. Bunun için yapılması gereken, şirketin iki farklı zamana ait verilerini bir araya getirerek, rakamlardaki artış ve azalışın nasıl, hangi durumda gerçekletiğini incelemesidir. Bu şekilde süreç takibi yapılabilir, olası krizlerin önüne geçilebilir ya da bilanço makul bir noktadaysa stabilizasyon sağlanabilir.

Analiz Çeşitliliği

İncelemenin yapılması için beş farklı tür analiz mevcut. Bu türlerin her biri ortaya farklı istatistikler koyuyor ve böylece şirketin hem kendi içindeki hareketlilik görülebiliyor hem de diğer şirketlerin arasında pazarda nasıl bir yer alındığı tespit edilebiliyor. Bilanço analizinin doğru yorumlanması, şirketlerin ihracattaki payında da belirleyici rol oynuyor. Bu anlamda analizin beş başlık altında da ayrı ayrı incelenip yorumlanması, yatırımcılar için oldukça önemli bir hal alıyor.

Bir şirketin yalnızca bilançosuna bakılarak yapılacak yatırımlar sağlıklı yatırımlar olmayacaktır. Bu nedenle yapmak istediğiniz yatırımları gerçekleştirirken, şirketin sahibi kim, spekülatörü var mı, daha önce hangi seviyeleri görmüş ? gibi soruların cevaplarını öğrenmeden yalnızca bilançosu olumlu geldiği için yapılan analizler bazı zamanlarda hüsranla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir