İlk Cari Fazla Verildi

Genellikle cari açık konusunda her yıl çarpıcı tablolar ortaya koyan Hazine ve Maliye Bakanlığı ilk kez cari fazla olduğuna yönelik açıklamalarda bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuya  ilgili yaptığı son  açıklamada, 17 yıllık AK Parti iktidarlığında ilk kez carı fazla verildiğini duyurdu. Dengeleme sürecinin amacına ulaştığını vurgulayan Albayrak, ihracatın arttığına yönelik de açıklamalar da bulundu.

Cari açık konusunda her yıl kötü tablolar ortaya koyan Hazine Bakanlığı 2019 yılı cari tablosunu açıkladı. Ancak bu kez cari fazlalığın olduğuna yönelik Bakanlıktan açıklama geldi. 2019 yılı dengeleme hedeflerinin tamamlanması ve ödemeler dengesinin kurulması ile birlikte amacın hedefe ulaştığına yönelik bakan Albayrak’tan açıklama geldi. Albayrak duyuruyu sosyal medya hesabından gerçekleştirdi.

‘Türbülanstan Çıktık’

Bakan Albayrak kur dalgalanmalarına da değindi ve yaşanılan bu ataklara rağmen dengeleme sürecinin hedefe ulaştığını açıkladı. İthalat köpüğünün azaltıldığını ileten Albayrak aynı zamanda ihracatın da arttırıldığına değindi. 17 yıllık hükümetin ilk cari fazlası böylelikle tarihe oldu.

Cari fazlalık konusunda hedeflerin devamlılığına ve  ihracatın arttırılmasına yönelik çalışmaların devam edeceğini duyuran Bakan Albayrak, ekonomik büyüme anlamında her türlü adımın atılacağını da duyurdu.Albayrak’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama kısa sürede büyük beğeni topladı.

Cari Fazla Yıllık Bazda

Ödemeler dengesi ilk kez Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından haziran ayı için açıklandı. Buna göre 2019 yılı haziran ayında 548 milyon dolarlık bir cari açık söz konusu oldu. Ancak yıllık bazda bakıldığında Türkiye cari fazla vermiş oldu. Tam 538 milyon Dolarlık cari fazla veren ülke ekonomisine ilişkin ilk açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Albayrak konuya ilişkin ilk açıklamayı twetter hesabından özellikle  gerçekleştirdi.

TCMB verilerine göre de durum değişmiyor. Buna göre 2018 yılı haziran ayında da cari açık 2 milyar 471 milyon dolar seviyesindeydi. Ancak bu yıl aynı döneme bakıldığında cari açığın 548 milyon dolara indiği görülüyor. Yani geçen yıldan bu yana, son 12 aylık süreçte 538 milyon Dolarlık cari fazlalık söz konusu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir