Pasif Yatırım Nedir?

Yatırım konusunda yeni atılımlar içerisinde olan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan birisi de pasif yatırım nedir? Sorusudur. Pasif yatırım; işlem ücretlerinden ve olası risklerden kaçmak için ağırlıklı olarak endeks fonlarını kullanmak yönünde yapılan bir stratejidir. Pasif yatırım ile yatırımcı tüm alım ve satım işlemlerini minimum düzeye indirir. Böylece yatırımcı işlem masraflarından da kaçınmış olur. Bu strateji aynı zamanda yatırımcının portföylerini çeşitlendirmesini de sağlamaktadır. Peki, Pasif Yatırım Nedir?

Pasif Yatırım Stratejisinin Çıkışı

Pasif yatırım ilk olarak 1975 yılında ortaya çıktı. O dönemde bir yatırım danışmanlığı firması olan Vanguard Group, endeks fonunu ortaya çıkarttı. Bu fonun çıkması ile beraber yatırımcılar da pasif yatırım türünü öğrenmiş oldu. Bu fon yatırımcıların en az çaba ile yatırım yapmalarına yardımcı oldu. Ayrıca yatırımcıların bu fonu benimsemesi sadece az çaba değil, oldukça düşük maliyetlerdir.

Maksimum çeşitlendirme de sağlayan endeks fonu ilerleyen süreçte yatırımcıların bu fonu tercih etmesini sağladı. Pasif yatırım nedir? Sorusu o dönemlerde daha fazla sorular bir soru haline gelmişti.

Pasif Yatırım Stratejisinin Avantajları

Pasif yatırım stratejisinde kullanılan endeks fonları farklı bir endekse kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Pasif şekilde yönetilen endeksler yatırımcının çok fazla alım ve satım yapmasına izin vermez. Bu durum aslında yatırımcının işine gelir. Çünkü alım satım esnasında ortaya çıkan maliyetler de düşürülmüş olur.

Pasif yatırım ayrıca borsada var olan risklerden de uzak kalınmasına yardımcı olur. Bu sayede yatırımcının portföyü de gelişir. Çünkü endeks fonu alındığı için pek çok şirkete aynı anda yatırım yapmış olunmaktadır.

Pasif Yatırım Stratejisinde İşleyiş

Pasif yatırım stratejisinde işleyiş oldukça basittir. Pasif yatırım sayesinde küresel piyasa endekslerindeki iniş ve çıkışlar takip edilir. Yani, piyasa değer kazanırsa yatırımınız değer kazanır. Eğer piyasa değer kaybederse doğrudan yatırım değeri de düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir