Piyasaların Nabzını FED Tutuyor

Piyasaların Nabzını FED Tutuyor

Borsa
20 Ağustos 2019 tarafından Editor
39
Geçtiğimiz hafta risk içeren çok az sayıda gelişmenin yaşanması, küresel piyasaların alaşağı olmasını engelledi. Hatta tam tersine yatay bir skala izlendi. Ancak yeni hafta için aynı şeyi söylemek zor. Çünkü yeni haftada Amerika Merkez Bankası FED Temmuz ayı toplantısı üzerine, başkan Jerome Powell açıklamalar yapacak. Bunun da piyasaları oldukça ciddi anlamda etkileyeceği düşünülüyor. Genel anlamda
fed

Geçtiğimiz hafta risk içeren çok az sayıda gelişmenin yaşanması, küresel piyasaların alaşağı olmasını engelledi. Hatta tam tersine yatay bir skala izlendi. Ancak yeni hafta için aynı şeyi söylemek zor. Çünkü yeni haftada Amerika Merkez Bankası FED Temmuz ayı toplantısı üzerine, başkan Jerome Powell açıklamalar yapacak. Bunun da piyasaları oldukça ciddi anlamda etkileyeceği düşünülüyor.

Genel anlamda geçtiğimiz hafta köklü makro-ekonomik gelişmelerin yaşanması piyasalarda güvensizliğe neden oldu. Ancak ABD ve Çin arasında gerçekleşen küresel savaşta, ABD geri adım atarak piyasaların bir nebze hareketlenmesine yardımcı oldu. Ancak yine de hisse senedi ve tahvil fiyatlarında bir düşüşün izlenmesi hala güvensizliğin varlığına işaret. Ancak piyasaları asıl etkileyecek olan ise FED Başkanı Jerome Powell kanadından gelecek açıklama olacak.

Yatırımcılar Açıklamaya Odaklanmış Durumda

fed

FED Açık Piyasa Komitesi’nin her yıl yaptığı açıklama piyasalar üzerinde ciddi dalgalanmalara yol açıyor. Geçtiğimiz hafta piyasalarda negatif yönlü dalgalanmalar söz konusu olmuştu. Yatırımcıların şimdi gözü kulağı bu komitenin temmuz ayında yaptığı toplantı notlarında. Bu notları iletecek olan ise başkan JeromePowell olacak.

Bu toplantının bir diğer özelliği ise 2008 yılından bu yana ilk kez faiz indirimine gidilmiş olması. Faizler yüzde 25 oranında düşürüldü ve yüzde 2 ile 2.25 aralığına çekildi. Her ne kadar FED kanadından bu faiz indiriminin uzun soluklu olmayacağı duyurulmuş olsa da piyasalarda bir karışıklık hakim oldu bile.

FED İçin Analistler de Devrede

Konuya ilişkin açıklamaya ünlü analistlerin satır başları da eklendi. Analistlere göre FED başkanının yapacağı bu açıklama piyasalar için hayati önem taşıyor. Özellikle de hu açıklamalar doğrultusunda FED’in gelecek dönem aksiyonları da tahmin edilebilecek. Yine bu da yatırımcıları doğrudan etkileyen bir zemin oluşturacak. Özellikle de Amerikan Dolarının geleceği merak edilenler arasında.

Analistler bu haftaya dikkat çekerek tek önemli olayın FED toplantı açıklaması olmadığının altını çizdi. Aynı zamanda analistlere göre imalat sanayi satın alma yöneticilerinin bu doğrultudaki kararlarının da 0iyasalar açısından önemi büyük. Ayrıca Almanyanın ekonomide resesyona girmesi EURO’ya olan talebi de azaltmış durumda. Risk almak istemeyen yatırımcıların bu bağlamda altına yönelmesi yine piyasaları etkileyen diğer önemli bir durum.

 

 

Add a comment