Türkiye’de Enflasyon Neden Yüksek

Türkiye de bulunan ekonomik ve siyasi sebeplerden kaynaklı olarak hammadde ve tarımsal ihtiyaçlarda dışa bağımlı olmamız sebebiyle enflasyon oranları her geçen yıl daha da yükselmektedir. Tabi bunun yanı sıra ülkede üretim kabiliyetinin de artmak yerine düşüş yada durağanlaşması da bu enflasyon artışına sebep olmaktadır.

Enflasyon Nedir?

Enflasyon piyasada bulunan halka arz edilmiş olan ürün ve hizmetlerin yükselişlerini gösteren ekonomik bir parametredir. Sadece belirli ürünlerin veya hizmetlerin fiyatlarının artması değil genel olarak kişiler ihtiyaç duyduğu hizmet ve ürünlerin aylık bazda veya yıllık bazda artışlarını takibini yaparak kamuoyuna açıklanmasıdır.

Örnek vermek gerekirse eğer nisan ayı enflasyon oranı %1.69 artmıştır. Bu oran geçen yılın enflasyon oranına göre gösterdiği artış miktarıdır. Yani geçen sene 10 lira artan ürün o ürünün artan fiyatının toplamıyla beraber bu yıl içinde göstermiş olduğu artış miktarıdır.

Enflasyon iç piyasayı etkilediği gibi dış yatırımcının da dikkat ettiği bir parametredir. Çünkü enflasyon oranı o ülkede ki üretim ve tüketim dengesini gösterir. Bu da üretimin düştüğü ülkelerin tespiti için kullanılan yöntemlerdir. Bir ülkede üretimin düşmesi tüm piyasayı tetikleyerek yukarı hareket ettirir. Bunlar faizler, dövizler ve ürün hizmet değerlerini de tırmandırır.

Türkiye’de Neden Enflasyon Yüksek?

Türkiye de son günlerde özellikle enflasyon oranları git gide yükselmektedir. 2019 Nisan ayı enflasyon oranı ise %1.69, ancak yıllık bazda artış ise %19.50 oldu. Bu veriler Tüfe oranıdır. ÜFE oranı ise nisan ayında %2.98, yıllık bazda %30.12 artmıştır. Bu veriler güncel veriler olduğundan dolayı bunları kullanarak size enflasyonun neden yüksek olduğunu anlatacağım.

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz sebebi ile üretimlerin durması yada yavaşlaması söz konusu olmuştur. Bu da ürünlerin daha az üretildiği ancak tüketicilerin aynı kalması sebebi ile fiyatlarının arz talep dengesi sebebiyle artmıştır. Bunun yanı sıra tarım da yaşanan hükümetin yanlış politikaları sebebi ile köyden şehre göç daha da hız kazanmıştır. Buda tarım da üretimin düşmesi ve enflasyonun yükselmesine sebep vermiştir. Hükümet yurtdışından ithal ettiği ürünleri de çok düzensiz bir şekilde piyasaya sürdüğünden dolayı yerli üreticilere de zarar vermiş ve enflasyon oranlarının yükselmesine katkı sağlamıştır.

Bunların yanı sıra doların hızla yükselişe geçmesi sebebi ile de üretimler durmuş, fabrikalar kapanmış ve insanlar işsiz kaldıklarından dolayı enflasyona da etki etmiştir. Yani enflasyonun artması en başta gelmektedir. Doları düşürmek için faiz oranlarını artırılması kaçınılmaz olması sebebiyle, faiz oranları yükseltilmiş ancak piyasada ihtiyaç duyulan kredileri almak çok daha ağır faiz ödemelere maruz bırakmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir