Yatırımcıların Gözü Ülkemizde

Yatırımcıların Gözü Ülkemizde

Forex'e Dair Yatırım
21 Ağustos 2019 tarafından Editor
25
Ülkemize olan yabancı yatırımcı akını her geçen gün artarak devam ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre 2018 haziran ayından 2019 haziran ayına, ülkemizde doğrudan gelen yabancı yatırımcı yoğunluğu yüzde 6.3 arttı. Şu anda yapılan yatırımların 12.4 Milyar doları yabancı yatırımcılardan geliyor. İlk sırada ise Katar ve İngiltere yer alıyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ülkemize olan
yatırımcı ülkeler

Ülkemize olan yabancı yatırımcı akını her geçen gün artarak devam ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre 2018 haziran ayından 2019 haziran ayına, ülkemizde doğrudan gelen yabancı yatırımcı yoğunluğu yüzde 6.3 arttı. Şu anda yapılan yatırımların 12.4 Milyar doları yabancı yatırımcılardan geliyor. İlk sırada ise Katar ve İngiltere yer alıyor.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ülkemize olan yabancı yatırımcı akınını izlemeye aldı. 2000’lı yılların başında neredeyse hiç yeni yatırımcı almayan Türkiye, 2003 yılı itibari ile âdeta bir patlama yaşadı. Üstelik son 1 yılda bu artış gözle görülür şekilde pozitif seyretti. Geçen yıl haziran ayında bu oran 11 milyar 646 milyon dolardı. Ancak bu yıl 6.3’lük bir artış gerçekleştirdi ve 12 milyar 385 milyon dolara çıktı.

Katar Yatırımlarına Hız Verdi

Geçtiğimiz yıla göre aynı dönemde 3.1 Milyar Dolarlık yatırımın yüzde 20’sine yakını Katar’dan geldi. Katar’ı yüzde 18.7 ile İngiltere ve yüzde 17.5 ile Azerbaycan takip etti. Bu ülkelerin geçen yıl toplam yatırımdaki payı ise yüzde 34.3 idi. Bu yıl özellikle Katarın hamleleri ile bu oran yüzde 55.6’ya çıktı.

Ayrıca yurtdışındaki yerleşiklerin yurtiçindeki yatırımlarında da artma söz konusu. Özellikle 2002 ile 2019 yılları arasında 157 milyar doları geven çok ciddi bir yatırım dalgası söz konusu. Bu yatırımın ise yüzde 15.8’i Hollanda’dan geliyor. Bu ülkeyi yüzde 7.6 ile ABD, yüzde 6.9 ile İngiltere, yüzde 6.7 ile Avusturya ve yüzde 6.2 ile Almanya takip ediyor. Hu yatırımların yarısından fazlası hizmet sektöründe gerçekleşiyor. Geri kalanı ise sanayi ve tarımda yer alıyor.

Finans ve Sigorta Faaliyetlerine Yatırım Yapıyoruz

Ülkemize yatırımcı geldiği kadar, ülkemizdeki yatırımcılar da diğer ülkeleri değerlendiriyor. Özellikle ülkemizden giden yatırımlar finans ve Sigorta faaliyetlerine yöneliyor. Yaklaşık 414 milyon Dolarlık sermaye şu anda bu sektörde değerlendirilir durumda.

Vâkıf ocak ve haziran ayları içerisinde yaptığı yerleşik yatırımcıların geçen yıla nazaran yatırımlarını 373 milyon dolar azalttığını açıkladı. Ülkemizdeki yatırımcılar ise en çok Hollanda, İngiltere, ABD ve Almanya’yı tercih ediyor. Özellikle de Hollanda yüzde 48.4’lük oran ile bu yatırımların neredeyse yarısına hakim durumda. En az yatırım ise yüzde 6.6’lık bir oran ile İsviçre’ye gerçekleşiyor.

Add a comment