Almanya Vize, Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya vize başvurusu yapabilmek için sahip olunması gereken ilk şey Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin umuma mahsus olan pasaportudur. Kısa süreli kullanımlar için Almanya Schengen vizesi alınarak ülkeye giriş çıkış yapılabilir.  Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti’ne ait yeşil, gri, siyah veya kırmızı pasaporta sahip olan kişiler ise toplamda 90 günü geçmemek şartıyla Almanya’ya vizesiz olarak giriş çıkış yapabilirler. Almanya’ya yapılacak olan seyahat süresi 90 günden fazla olacaksa Almanya Schengen vizesi yerine Almanya ulusal vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya için vize işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek amacıyla Almanya Konsolosluğu’na bağlı başvuru merkezleri Türkiye’nin belirli illerinde hizmet vermektedir.  Bu iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Gaziantep ve Trabzon’dur.  Başvuru merkezlerinden yapılan Almanya vize başvurusu Almanya Konsolosluğu’na yapılan başvurulara göre daha hızlı olabilmektedir. Bu sebeple Almanya konsolosluğunun randevu ile belirli kontenjanlar dâhilinde bu işlemleri yaptığına unutmamalısınız.   Almanya Konsolosluğu aracıyla yapacağınız vize ve diğer işlemlerde unutmamanız gereken diğer önemli husus ise resmi tatil günlerine dikkat ederek önceden plan yapmanızdır. Böylece yaşanabilecek mağduriyetleri de engellemiş olursunuz.

Almanya vize işlemleri yaparken gerekli olacak olan evraklar meslek grubunuza ve seyahat amacınıza göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu konu ile ilgili olarak danışmanlık firmalarından çağrı merkezleri aracılığıyla önbilgi isteyebilir ve gerekli olan evraklar öğrenebilirsiniz.

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Almanya Schengen vizesi Avrupa Birliği’nin 1995 yılında Schengen sözleşmesi ile dolaşım serbestisi sağlanması sonrasında kullanılmaya başlamıştır. Toplamda 26 ülkeyi kapsayan bu sözleşmeye üye olan ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır. İsviçre, İzlanda ve Norveç ise Avrupa Birliği’ne üye olmadıkları için sonradan yapılan sözleşme ile Schengen vizesine dâhil olmuşlardır. Schengen vizesinin diğer avantajı ise ülkelerden herhangi birine ait olan shengen vizesi ile üye ülkelerin tamamına seyahat edebilme şansıdır. Almanya Schengen vizesi için 90 gün önceden başvuru yapabileceğinizi unutmayın.

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya vize başvurusu 90 günden kısa süreli olacaksa Konsolosluk izniyle çalışan merkezlerde işlem yapmak daha avantajlı ve daha hızlı olacaktır.  90 günden uzun sürecek seyahatlerde ise ulusal vize gerekeceğinden işlemleri sadece Konsolosluk ve Büyükelçilik yapabilmektedir.  Vize türlerine göre gerekecek olan belgeler de değişiklik gösterebilir. Ancak seyahatler esnasında genel olarak istenen ortak belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Pasaport,
  • 2 adet biometrik Yeni fotoğraf,
  • Ek gelir belgeleri,
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi,
  • Almanya Schengen vize başvuru formu,
  • Seyahat Sağlık Sigortası (Orjinal belge),
  • Hotel ve Uçak bileti ön rezervasyonları,
  • Güncel banka hesap dökümü ’dür.

Ayrıca Almanya asgari ücret, almanya sosyal hayatla ilgili merak ettikerinize burdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir