Bahreyn Asgari Ücret

Bahreyn Asgari Ücret

Basra Körfezi’nde yer alan ülkelerden biri olan Bahreyn, bu bölgedeki diğer ülkeler gibi ekonomisinin büyük bir kısmı petrole dayanmaktadır. Ülkenin resmi para birimi olan Bahreyn Dinarı (BHD), Türk Lirası karşısında oldukça değerlidir. Nisan 2020 itibarı ile bir Bahreyn Dinarı, 18,50 Türk Lirası’na denk gelmektedir. Bahreyn’de asgari ücret Türkiye’ye göre oldukça yüksektir ancak yaşam pahalılığı da o denli fazladır. Yine de Bahreyn’de yaşam şartları Türkiye’ye oranla daha iyidir. Bahreyn’de asgari ücret ile çalışan bir kişi 700 Euro maaş almaktadır. Bu da Türk Lirası olarak 5,380 gibi bir rakama denk gelmektedir. Ayrıca genel olarak bu ülkede çalışanlara, asgari ücretin üzerinde maaşlar verilmektedir.

Ülkede özel sektör çalışanların maaşları ise çalışan kişinin eğitim seviyesine göre, bağlı olduğu sektördeki uzmanlığına göre ve çalıştığı firmaya göre değişmektedir. İş tecrübesi arttıkça maaşlar da artıyor. Bunun için de ilk beş seneyi atlatmak gerekiyor. Dikkat çeken bir diğer konu ise bu ülkede kredi kartı sahibi olabilmeniz için en az 1063 Euro maaş alıyor olmanız gerekiyor. Tanı ki kişi evliyse eğer bu maaştan biraz daha yüksek maaş alıyor olması gerekiyor.

Bahreyn Neresidir?

Bahreyn, bir Arap ülkesidir ve tam olarak bulunduğu konum Bafra Körfezidir. İki deniz arasına kurulmuş bir ülkedir ve adını da buradan almaktadır, Bahreyn ‘’iki deniz arası” anlamını taşır. Resmiyette ki adı ise Bahreyn Krallığı olarak geçer ve ülke monarşi sistemi ile yönetilmektedir. Bahreyn Asya’da bulunan en küçük üçüncü ülke olarak bilinir. Ancak buna rağmen Körfez’in ticaret kavşağı olarak geçer ve bu da ülke ekonomisini olumlu etkiler.

Bahreyn Türkiye’den uçak ile 4 saat sürmektedir. Suudi Arabistan’dan Bahreyn’e feribot ile geçiş yapılabilir. Komşu ülkelerden ise otobüslerle geçiş yapmak mümkündür.

Bahreyn Kültürü ve Mutfağı

Bahreyn, tam bir Orta Doğu mutfağını taşıyan bir ülkedir. Saha çok acı yemekleri bulunan ve balıklı pilavı ile dikkat çeken, et yemekleri ile donatılan sofralar ile meşhurdur. Ancak bir turist olarak aç kalmaktan korkmaya gerek yok çünkü orada Burger King ve McDonals gibi meşhur yemek yerleri bulunmaktadır. Ancak yine de Bahreyn mutfağından değişik lezzetleri yatmakta fayda var. Çünkü acılı yemeklerini çok iyi anlatıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir