Bulgaristan Asgari Ücret

Türkiye’nin yakın ilişkiler kurduğu komşularından biri olan Bulgaristan, düşük yaşam maliyetleri nedeni ile özellikle yaz aylarında tatil için sıklıkla Türkler tarafından ziyaret edilmektedir. Resmi para birimi Leva olan ülkede, asgari ücret ile çalışan kişilere 650 Leva ücret ödemesi yapılmaktadır. Türk Lirası’na oranla daha değerli bir para birimi olan Leva, yaklaşık olarak 4 Türk Lirası seviyesinde işlem görmektedir. Bu da asgari ücretin 2,560 Türk Lirası olduğu anlamına gelmektedir. Asgari ücret açısından Türkiye ile hemen hemen aynı rakamlara sahip olan Bulgaristan’da yaşam pahalılığı ise Türkiye’ye oranla oldukça düşüktür. Bu nedenle Bulgaristan yurtdışında eğitim görmek isteyen Türk öğrencilerin tercihleri arasında da ilk sıralardadır.

Bulgaristan 1. ve 2. Dünya Savaşlarında mağlup olduğu için epey bir ekonomik kriz atlatmıştır. Ekonomi komünist rejime geçince bir nebze de olsa rahatlamış fakat Cumhuriyet yönetimine geçince tekrar ekonomik sarsıntılar yaşamıştır. Bulgaristan ile Türkiye sık sık ticaret halindedir ve sanayi sektörü de bir hayli gelişmiş olduğu için ekonomik açıdan rahat bir ülkedir.

Bulgaristan Nerededir?

Bulgaristan, pek çok ülke ile komşu olan bir bölgededir. Türkiye, Romanya, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan ile komşu ülkedir. Bu ülkede Bulgarca dili resmi dildir fakat ülkeye gelen turistler daha çok İngilizce konuşmayı tercih ediyor. Bulgarca Yunan dili ile birbirine çok benzerlik gösterir. Bulgaristan’da bilinenin aksine Hristiyanlık dini ağır basıyor. Hristiyanlar arasında Ortodoks kilisesine tapanlar daha ağır basıyor. Ülkenin %20’si Müslümandır fakat herkes birbirinin dinine ve kökenine saygı göstermektedir.

Doğal tabiatından dolayı ve insanları sıcakkanlı olduğu için komşu ülkelerden pek çok turist Bulgaristan’ı ziyaret etmek istiyor. Özellikle Haziran ve Ekim ayının ortalarında daha fazla turist ülkeye akın ediyor çünkü yaz ayında havası ve iklimi daha müsaittir. Ancak Bulgaristan’da kayak yapmak isteyen turistler Aralık ve Mart ayları aralığında ülkeyi ziyaret ediyor.

Bulgaristan Ekonomisi Nasıldır?

Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliği’ne girmesi ile birlikte ekonomik durumunu toparlamıştır. Türkiye’de Bulgaristan’a yakıt, plastik, bakır ve demir-çelik ihracatı olduğu için ekonomik durumu oldukça iyidir. Diğer ülkelere de tarım sektöründe yeteri kadar ithalat yaptığı için de insanlar rahat bir şekilde geçinebilmektedir. Sanayi ve tarım sektörü Bulgaristan’ın en çok para kazandığı sektörleridir ve dış ülkelerden de işçi alımı bulunmaktadır. Ayrıca Fransa Asgari ücret yazımızı da burdan okuyabilirsinz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir