Dolar Ne Olur Yükselir Mi Düşer Mi? Uzman Yorumları

Son yıllarda insanlar en karlı yatırım araçlarını araştırarak o yönde yatırım yapmaya önem veriyorlar. İsabetli yatırım yaparak son derece karlı duruma geçebilmek için de değerlendirilen yatırım araçlarının başında hiç kuşkusuz Dolar geliyor. Dolar insanlara belli dönemlerde yükselerek kazanç sağlarken bazı dönemlerde de düşerek zarar ettirebiliyor. Ancak son yıllarda ülkede yaşanan ekonomik ve siyasi istikrarsızlıklar neticesinde Dolarda dönem dönem ciddi yükselişler yaşandığı da gözlerden kaçmadı. Dolar ne olur ? Dolar yükselir mi ? genel özellikleri itibari ile uzun vadede kullanıcısına her zaman kazandıran bir yatırım aracı olmuştur. Bu nedenle de insanların büyük çoğunluğu yatırımlarını dolara yatırmaya önem vermeye başladı.

Doların Neden Önemli Hale Geldi?

Dolar altın karşılığında basılan bir para birimidir. Birçok para birimi altın karşılığında basılmayı bırakmış olsa da Dolar uzun bir süre daha altın karşılığında basılmaya devam etti. Doların bu şekilde basılması ise onu diğer para birimleri karşısında oldukça değerli bir hale getiriyor. Bu kadar önemli olması tüm merkez bankalarının altın yanında doları da tutmaya başlamasına neden oldu. Birçok ülkede çok fazla kabul gören Dolar bazı ülkelerin anaparasından daha da değerli hale gelmiştir. Tüm bunların yanında petrol ve altın gibi birçok değerli ürün de Dolar üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Bu da Doların önemline katkı yapan değerlerden biridir. Daha sonra Dolar altın karşılığında basılma işleminden vazgeçilmiş olsa dahi değerinden bir şey kaybetmemiştir. Günümüzde hala birçok insan
Doların altın karşılığında basıldığını düşünmektedir.

Dolar Neden Değer Kazanır?

Doların ülke parası karşısında sürekli olarak değer kazanmasının birden fazla nedeni bulunuyor. Bu nedenlere bakıldığında ilk olarak Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı görülebilir. Bu ticaret savaşının çözümlenebileceğine dair yapılan açıklamalar neticesinde dolar yeniden değer kazanmaya başladı. Bir diğer neden ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı olan Draghi geçen sene yapılan parasal gevşemenin
bu yıl durdurulmaktan ziyade daha da canlandırılacağını açıklamasıdır. Bu açıklama sonrasında da Dolar yeniden değer kazanmaya başlayan bir para birimi oldu. Aynı zamanda Draghi’nin yaptığı açıklama Euro’ya gösterilen ilginin azalmasına ve Doların ise daha da yükselmesine yol açtı.

Dolar Yükselecek Mi, Düşecek Mi?

Son dönemde Dolarda yaşanan çalkantılar neticesinde insanların en büyük sorusu doların yükselip yükselmeyeceği yönünde oluyor. Birçok Dolar yatırımcısı yatırımların yönünü değiştirmeden önce bu sorunun cevabını oldukça merak ediyor. Dolar son yıllarda sürekli olarak artarak uzun vadede yatırımcılarına oldukça iyi oranda kazandıran bir yatırım aracı oldu. Yaşanan istikrarsızlıklar karşısında bir süre daha yüksek fiyattan seyredecek gibi duruyor. Kısa vadede zaman zaman düşmeler yaşansa
da Dolar ilerleyen zamanlarda yine değer kazanarak yatırımcılarına kazandıracak gibi duruyor. Ancak bu konuda yine de yatırım uzmanları net konuşmaktan geri duruyorlar. Çünkü Doların değer kazanıp kaybetmesini etkileyen birden fazla unsur bulunuyor.

Doların Fiyatını Neler Etkiliyor?

Dolar en hareketli yatırım araçlarından biridir. Bu yatırım aracının bazen yükselmesi yatırımcısını sevindirirken bazen düşmesi yatırımcılarını tereddütte bırakıyor. Ancak Dolar Ne olur ? Dolar Yükselir mi Dolar düşermi unsurunu etkileyen birden fazla unsur olduğu da göz ardı edilmemelidir. Doları etkileyen en önemli faktörler o ülkedeki
politik durum ve ekonomik yapıdır. Son yıllarda Türkiye’de seyreden ekonomik istikrarsızlık Doların yerli para karşısında sürekli olarak yükselmesini sağlarken yatırımcısı da büyük ölçüde kazanç sağladı
denilebilir. Aynı zamanda ülkelerin politik kriz içerisinde olması, siyasi istikrarsızlıklar, işsizliğin artış göstermesi, savaş durumunun olması ya da savaşa hazırlık sürecinde bulunulması gibi durumlarda hassas dolan dolar para birimini yakından etkileyen unsurlardan biridir.

Siyasi Durum Doları Nasıl Etkiler?

Doları en çok etkileyen unsurlardan biri de hiç kuşkusuz ülkedeki siyasi istikrarsızlık ya da diğer ülkelerle olan ilişkileridir. Özellikle ABD ile bulunduğu ülke arasındaki ilişkiler Doları oldukça yakında ilgilendiren bir durumdur. Birçok farklı politik ve siyasi durum doların yüksek ya da düşük
seyretmesine neden olabiliyor.

Doları Etkileyen Ekonomik Durum

Ekonomik durumda doları yakından etkileyen bir faktördür. Hatta siyasi durumlardan daha fazla ekonomiden etkilendiği de söylenebilir. Ülkedeki enflasyon oranları, ülkelerin işsizlik durumları, faiz oranları, ödemeler dengesi ve daha birçok neden doları etkileyen faktörlerden sayılabilir. Ekonomik nedenler arasında kamu borçları da önemli bir nedendir.

Dolar Ne Olur Uzman Yorumları

Dolar insanların son yıllarda en fazla tercih ettiği döviz türlerinden biridir. Bu para biriminin sürekli yükseliş göstermesi ve kolay şekilde alınıp satılabilmesi insanların dolara daha çok rağbet göstermesini sağlıyor. Aynı zamanda ilerleye süreçlerde kolay tahmin edilebilir olması da doların çok tercih etmesinde önemli bir etkendir. Zaman zaman düşüşler yaşayarak yatırımcısını üzüyor gibi görünse de en fazla kazandıran para birimlerinden biridir. Uzmanlar dolar hakkında çeşitli yorumlar yapsa da yaşanan birçok gelişme karşısında dolar genelde yükselme göstermektedir. Doların yükselmesine ve düşmesine etki eden faktörler göz önünde bulundurulduğunda ve uzmanların fikirlerine önem verildiğinde dolar yatırımı en ideal yatırımlar arasında bulunuyor.

Dolar Hakkında Uzmanlar Ne Diyor?

Dolar hakkında yapılan güncel yorumlara bakıldığında birçok ekonomistin ve borsa uzmanının Doların ilerleyen süreçte yeniden yatırımcısını sevindireceği yorumları oldukça fazla Türkiye’nin içinde bulunduğu operasyonlar ve ABD ile arasındaki ilişkiler nedeni ile son derece kritik bir durum da olan dolar birçok yatırımcı tarafından sıkı şekilde takip ediliyor. Bir süredir ABD ile ilişkiler yüzünden dalgalı hareket izleyen dolarda ABD Başkan yardımcısı ile yapılan görüşmeler sonrasında az olsa düşmeler yaşandı. Fakat uzmanlar bu düşüşün yatırımcıları korkutmaması gerektiği konusunda da çeşitli açıklamalarda bulunuyorlar. Çünkü dolar yükseliş ve düşüşlerin en çok yaşandığı para birimi olarak kabul ediliyor. Yaşanan her siyasi ve ekonomik olaydan etkilenen dolar ilerleyen süreçte yine yükselişe geçecek gibi duruyor.

Dolar Yatırımı Hakkında Uzmanların Önerileri

Dolar yatırımı yapmak isteyen kişiler için uzmanlar çeşitli önerilerde bulunuyorlar. Her şeyden önemlisi dolar yatırımı yapacak olan kişilerin piyasa takibini çok iyi yapması gerekiyor. Her gün doların ne kadar ile güne başladığını ve ne kadar ile kapattığının bilinmesi gerekiyor. Bu süreçte dolar hakkında yapılan uzman analizlerinin de sıkı şekilde takip edilmesi önemli bir detaydır. Aynı zamanda doları eve biriktirmek yerine kişilerin çeşitli kurumlar aracılığı ile dolar yatırımı yapmasının de önemine değinen uzmanlar bankalarda dolar hesabı üzerinden yatırım yapmanın daha pratik ve kolay olduğunu öne sürüyor.

2019 Dolar Tahminleri

2019 yılının başlaması ile birlikte dolar ve Euro fiyatlarında inanılmaz derecede artış görüldü. Bunun nedeni ise Amerika’dan gelen emirler gibi görülüyor. Dolar bulunduğumuz Ekim ayında 5.60’ı gördü ve bu durum piyasadaki pek çok sektörü olumsuz etkiledi. 2019 dolar tahmini doların bir nebze daha çıkacağını fakat 2028 yılında görüldüğü gibi ani fırlamaların yaşanmayacağını gösteriyor.

Piyasadaki dengelerin bozulması ile birçok döviz uzmanı doların durumunu konuşuyor. Doların bu derece yükseklere çıkması başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkeyi olumsuz etkiliyor. Dolar her geçen gün yükseldiği içim vatandaşlar aldıkları maaş zammına sevinemiyor çünkü tüm zamlar yükselen fiyatlara gidiyor. Yılsonu dolar tahmini ise doların 5.80 civarlarında olacağını gösteriyor.

2020 Dolar Tahmini

2019 dolar tahmini Merkez Bankası son zamanlarda en çok konuşulan konulardan bir tanesi. Yılsonunun yaklaşması ile birlikte vatandaşlar maaşlara gelecek zamları merak ederken bir yandan 2020 yılında doların ne düzeyde olacağı da merak konusudur. Merkez Bankası doların ne duruma geleceği konusunda en son geçtiğimiz Eylül ayında yapmıştı fakat gündemde olan bu konuya aydınlık getirmesi için yakın zamanda tekrardan bir açıklama yapacağını belirtiyor.

Merkez Bankası Enflasyon tahmini en çok asgari ücretle çalışan işçilerin ve yatırım yapacak bireylerin kapsamı altına giriyor. Çünkü enflasyonun ne düzeyde olacağı iyi kötü maaşlara gelecek zamları belirlemekte de yardımcı olacak. Bununla birlikte dolara yatırım yapacak olan kişiler dolar seviyesinin ne düzeye inip çıkacağı konusunda kesin bilgiye sahip olmadıkları için ne yapmaları konusunda kararsız kalıyorlar.

Uzmanlar Yatırımcıları Beklemek Konusunda Uyarıyor

2019 dolar tahminleri Fitch konusunda araştırma yapan yatırımcılar henüz kesin bir bilgiye varamadı. Bu sebepten dolayı döviz uzmanları vatandaşların yılbaşına kadar beklemesi gerektiğini belirtiyor. Çünkü dolar ile ilgili en doğru kararlar yılbaşında alınacak ve vatandaşlar bu konuda daha iyi aydınlanacak.

 2019 sonu dolar tahmini vatandaşların sabırsızlıkla bekledikleri konular arasında yer alıyor. Yaklaşık 2 ay sonra bu konuda net bilgiler piyasada yerini alır. Forex piyasalarında dolar alımı satımı yapan yatırımcılar için uygun spread sunan Lord Fx’in spread aralıklarını lordfx.co.uk üzerinden görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir