EFT İle Havale Arasındaki Farklar

EFT İle Havale Arasındaki Farklar

EFT İle Havale Arasındaki Farklar ? Elektronik Fon Transferi olarak bilinen bu kısaltma, başka bankalar arasında para transferleri yapılması işlemine denmektedir. Herhangi iki ayrı bankanın ATM’lerden ve ya internet şubelerinden para transferi gerçekleştirmesi olayına denir. EFT işlemleri bankalardan ve ya ATM’lerden de gerçekleştirilebilir. Ama internet şubelerinde daha hızlı olduğu için genelde bu şekilde para gönderimi tercih edilir.

Havale Nedir?

Havale işlemi ise aynı bankanın hesapları arasında para transferi yapılması olarak bilinmektedir. Aynı bankadan hesabı olan kişiler birbirlerine para transferleri yapabilirler ve ya aynı kişi iki ayrı hesabı arasında bu işlemi gerçekleştirebilir. Bankadan ve ya internet şubelerinden de bu işlemler gerçekleştirilebilir. Havale işlemi yaparken kullanıcının onayı gerekmektedir ve onay verildikten sonra para transferi kolay bir şekilde gerçekleşir. İllaki banka içindeki yetkili bir kişinin onayı değil, kullanıcının onayı önem arz etmektedir.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Her işlemde olduğu gibi bu iki işlem arasında da bankaların belirlediği belirli farklılıklar bulunmaktadır. EFT yaparken her bankanın belirlediği bir miktar kesim ücreti vardır. Havale yaparken aynı banka hesaplarından yapıldığı için EFT’ye göre çok az bir  ücret kesilmektedir ve ya aynı bankanın müşterileri arasında gerçekleşen bir havale durumu var ise ücret kesimi bile yaşanmamaktadır. EFT gönderimi yaparken hafta içi 08.00 ila 17.00 saatleri arasında para transferi gerçekleşir. Eğer ki saat geçmişse bir sonraki günün iş günü başlangıç saatine atarlar. Hafta sonuna denk geldi ise hafta sonlarını işleme dâhil etmezler ve pazartesi iş günü başlangıç saatinde para hesaba transfer edilir.

Havale İşlemleri Farklıdır

Havale de bu durum EFT’de olduğu gibi değildir. Günün herhangi bir saatinde işlem gerçekleştirilebilir. Hafta sonları da para transferi işleminde EFT’de olduğu gibi bir sarkma yaşanmamaktadır. Hafta sonu yapılan havale işlemleri anında diğer hesaba aktarılabilmektedir. EFT işlemi gerçekleştirirken gönderenin ve alıcının hesap bilgileri dışında birçok bilgi istenmektedir. Ama havale yaparken EFT’deki kadar çok bilgi istenmez. İşlemler çok daha kısa ve hızlı bir şekilde ilerler. EFT İle Havale Arasındaki Farklar ? Yazımızdan sonra Eft Ücreti Almayan Bankalar Yazımızı da Burdan Okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir