Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu Nedir? Findeks kredi notu kredi ödeme durumunuzu ve kredi kullanım alışkanlık ile yaklaşımlarınızı gösteren puandır. Kredi kartı kullanan, mevduat hesabı olan, kredi kartı kullanan herkesin Findeks kredi notu vardır. Bu not aralığı 1 ile 1900 değerleri arasında değişir. Not olarak en fazla risk taşıyan 1, 1900 ise risk olarak en az puandır. Findeks kredi notunu bankalar tarafından kurulan ve tüm finans kuruluşlarının düzenli bilgi gönderdiği Kredi Kayıt Bürosu(KKB) hesaplar. Kredi Kayıt Bürosu bu nota ek olarak risk raporu da çıkartır. Bu raporun içeriğinde son 5 yıldaki kredi kartı borçları, kredi limitleri, geçmiş ödeme planları ayrıntılı şekilde görünür. Kredi notu artık sadece banka işlemlerinde değil birçok alanda önemlidir. Kredi notu cep telefonu alışverişinde, beyaz eşya alımında, ev ve araba kiralarken satıcı tarafından ciddi biçimde değerlendiriliyor. Şirketler kredi notuna bakarak müşteri seçiyorlar.

Findeks Kredi Notunda Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilir?

Findeks kredi notu hesaplamasında bu hesaplama tam ayrıntılı biçimde açıklanmıyor. Kendi notunuzla ilgili ayrıntılı bilgiyi, notunuzu nasıl yükselteceğinizi belli bir ücret ödeyerek Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla öğrenebiliyorsunuz. Kredi geri ödeme performansınız ve kredi kartı ödeme alışkanlığı notu %30 etkiliyor. Yani borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz, geciktirmeleriniz, geciktirmede gün sayıları not hesaplamasında oldukça önemli. Hali hazırda mevcut borç ve borç durumları Findeks kredi notunu %25 etkiliyor. Kredi kullanımlarının sıklığı ve yoğunluğu notunuzu %15 oranlarında etkiliyor.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltirsiniz?

Kredi notu yükseltme konusu kredi notu düşük olan ve kredi ihtiyacı bulunan kişiler için oldukça önemli bir konudur. Kredi notu aniden yükselmez. İlk olarak yapılması gereken şey sadece asgari ödeme tutarını değil, tüm borcu düzenli şekilde ödemektir. Çok yüksek tutarlı bir kredi kartı borçlanması da kredi notunu düşürür. Bunun nedeni kredinin yüksekliğinden dolayı risk oranında artış olmasıdır. Borç ödendikçe kredi notu yükselecektir. Bununla birlikte kullandığınız banka üzerinden yaptığınız fatura ödemeleri de kredi notumuzu etkiler. Düzenli yapılan ödemeler ile birlikte kredi notunuz yükselir. Kredi notunuzu önemli derecede etkileyen durumlardan bir tanesi de kanunen takip altına borçların bulunmamasıdır. Takibe alınan borç kapatılsa bile 5 yıl sonunda risk raporundan çıkarılır. 5 yıl sonunda Findeks notunu etkilemez hale gelir. Bu yazımız da Findeks Kredi Notu Nedir? sorusuna cevap verdik, sizde merak ettiklerinizi yoruma yazabilirsiniz. Ayrıca eff ücreti almayan bankalar yazımızı da burdan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir