Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar ? Fransa Sosyal Haklar

Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar ? Fransa Sosyal Haklar

Forex'e Dair
26 Eylül 2019 tarafından admin
354
  Fransa’da asgari ücret tutarı, Ocak 2019 tarihinden itibaren 1.522 Euro olmuştur. Türk Lirası’na çevrildiği takdirde yüksek gibi görünse de buradaki ihtiyaç maddelerinin pahalılığı, göz ardı edilmemelidir. Fransa’da bazı şehirler, oldukça pahalıdır. Bu şehirlerin başında, Paris gelir. Onu Nice izler. Diğer şehirler ve banliyö kasabalarında yaşam, çok daha ucuzdur. Fransa asgari ücret tutarı olarak, ocak ve
fransa

 

Fransa’da asgari ücret tutarı, Ocak 2019 tarihinden itibaren 1.522 Euro olmuştur. Türk Lirası’na çevrildiği takdirde yüksek gibi görünse de buradaki ihtiyaç maddelerinin pahalılığı, göz ardı edilmemelidir. Fransa’da bazı şehirler, oldukça pahalıdır. Bu şehirlerin başında, Paris gelir. Onu Nice izler. Diğer şehirler ve banliyö kasabalarında yaşam, çok daha ucuzdur.

Fransa asgari ücret tutarı olarak, ocak ve temmuz aylarında zamlar yapmaktadır. En yüksek zam oranı, seneler bazında yapılan istatistiklerde ocak ayında daha fazla olduğu görülecektir. Fransa, halkına sunduğu imkânlar açısından da sayılı Avrupa ülkeleri arasındadır. Ticaret alanında önemli girişimleri bulunmaktadır. Sanayide olduğu kadar, tarımda da ileri düzeydedir. Bunda en önemli etken, verimli toprakları ve iklimidir.

Fransa’da Sosyal Haklar

Fransa, Manş Denizi, Akdeniz ile çevrili bir ülkedir. Almanya, İngiltere ve İspanya’ya yakındır. Soğuk olan bölgeleri olduğu gibi Akdeniz’e kıyısı olan yerlerde ılıman Akdeniz İklimi hâkimdir. Avrupa’nın en batısında yer alması, ticaret açısından önemli merkezlere yakınlığı, Fransa’nın ekonomisini olumlu yönde etkilemiştir. Fransa, verimli toprakları ile tarımda ileri giden ülkeler arasındadır. Ekonomisinin en önemli kaynaklarından biri de tarımdır. Çalışma süreleri açısından, Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler içerisinde, en esnek çalışma saatlerine sahiptir. Genel olarak bakıldığı takdirde, haftalık ortalama otuz beş saati geçmeyen çalışma süresi bulunur. Ailelere gelir testi yapılarak, kira yardımı gibi bazı haklar tanınmaktadır. Düşük gelir grubundaki ailelere ek yardım oranları bulunmaktadır.

Fransa’da Çocuk ve Aile Yardımları

Fransa’da çocuk ve aile yardımları da oldukça önemli yer tutar. Çocuk sahibi olan aileler devletten, çocukların eğitim ve çeşitli giderlerini karşılayacak yardımlar almaktadır. Bu yardımları, evlat edinmiş aileler de almaktadır. Çocuklar için okula başlama adı altında bir yardım ödenmektedir. Ayrıca, okul öncesi çağdaki çocuklar için de bakıcı yardımı verilmektedir. Çalışan ailelere ödenen ve maaş kalemlerinden birini oluşturan aile yardımından gelir vergisi indirimi yapılmamaktadır.

Fransa’da asgari ücret bakımından, diğer ülkelerle kıyaslanması pek doğru olmayacaktır. Burada çalışanlara sunulan sosyal haklar bakımından, oldukça iyi bir konumdadır. Fransa dışında yunanistan asgari ücret ini de bu başlık altından okuyabilirsiniz.

Add a comment