Fransa Para Birimi

Yatırım yapmayı seven herkesin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi gideceği ülkenin para birimidir. Çünkü uluslararası bir ülkeye gittiğiniz zaman o ülkenin para birimini mutlaka temin ederek orada harcamanız gerekir. Yapılan bütçe planlamasına göre düşük kurdan parayı hesabınıza alarak çok fazla maliyet kaybı yaşanmadan internet ya da direkt ülke üzerinden alabilirsiniz. Özellikle Türkiye’de yaşayan kişiler TL para ile yurtdışına çıktığı zaman paranızın çok fazla değer kaybına uğradığını görebilirsiniz. Fransa çok fazla ziyaretçi alan bir ülke olmasından dolayı çok fazla göç ve turizm alanında gezilebilecek bir yerdir. Fransa para birimi 31 aralık 1959 yılına kadar Fransız Frangı kullanılmıştır.

Fransız Frangı Belirli Bir Yıl Kullanılmıştır

Fransa da Fransız parası olan Fransız Frangı para biriminin kısaltması AFR’dir. 1960 yıllarından sonra da Fransa’da yeni bir para birimi olarak kullanılan Yeni Fransız Frangı kullanılmaya başlanmış olup kısaltması da FRF’dir. Avrupa birliği ülkesinde yer alan Fransa gelişen dünya ekonomisi ile ortak payda çerçevesinde birleşmek istemelerinden dolayı kullanılan para birimi Euro olarak kullanılmaya başlanmıştır. Euro para birimini sadece parasal birlik altına birleşen ülkeler kullanmaya başlamıştır.

Fransa Para Birimi Nedir ?

Fransız parası eski dönemlerde kullanılıyor olsa da şuanda Fransa’da Euro para birimi kullanılıyor. Fransa’da 1 ocak 1999 yılında sonra ki dönemlerden bu yana hep Euro kullanılmaya başlanmış olup Fransız Frangı kullanılmamaktadır. Fransa’da yer alan çeşitli yerler geziye açık bir yer olmasından dolayı her yıl binlerce ziyaretçi kabul ediyor. Bu ziyaretçiler Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeyi kapsıyor. Özellikle Türkiye’den gelen ziyaretçiler TL para taşıdıklarından dolayı TL paranın burada değer kaybetmesi olasıdır. Bu yüzden Euro para birimi olan ülkelere gelmeden birkaç öncesinde ekonomiyi takip ederek daha uygun bir kurdan Euro temin edebilirsiniz. Ayrıca fransa asgari ücret yazımızı da burdan okuyabilirsiniz.

Fransız Parası Nasıl Hesaplanır?

Fransız para birimi hesaplanması günlük olarak yapılır. Günlük olarak değişen kur ile birlikte ne kadar Euro alacaksanız çarpılır ve ortaya bir rakam çıkar. Piyasa üzerinde bazen yüksek dolar kuru bazen de daha düşük dolar kuru ile karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir