İtalya’da Asgari Ücret ? İtalya’da Çalışma Şartları

İtalya’da Asgari Ücret ? İtalya’da Çalışma Şartları

Forex'e Dair
25 Eylül 2019 tarafından admin
6164
İtalya Avrupa’nın şüphesiz en ilgi çekici ülkelerinden biridir. Tarihi mimarisi, doğası, kültürü, iş ve eğitim imkânları ülkenin ekonomik seviyesini belirleyen koşullardan. Her yıl binlerce öğrencinin eğitim amaçlı gittiği bu ülke iş imkânlarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Bu imkanları araştıranların en çok sorduğu konulardan olan İtalya’da Asgari Ücret Ve İtalya’da Çalışma Şartları nasıl bunları bu yazımızda
italyan-isi-3539531

İtalya Avrupa’nın şüphesiz en ilgi çekici ülkelerinden biridir. Tarihi mimarisi, doğası, kültürü, iş ve eğitim imkânları ülkenin ekonomik seviyesini belirleyen koşullardan. Her yıl binlerce öğrencinin eğitim amaçlı gittiği bu ülke iş imkânlarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Bu imkanları araştıranların en çok sorduğu konulardan olan İtalya’da Asgari Ücret Ve İtalya’da Çalışma Şartları nasıl bunları bu yazımızda cevaplayacağız.

İtalya Çalışma Şartları

İtalya’da çalışmak ve iş hayatına atılmak istiyorsanız bilmeni gereken çok önemli birkaç konu var. Bunlardan ilki çalışma saatlerinin dünya genelinden çok daha farklı olduğu. İtalya çalışma sisteminde gün içinde devamlı bir mesai yok. İtalya’da kamusal alanlarda çalışma saati başlangıcı sabah 8 ile dokuz arsında değişmekte. Ancak İtalya sıcak bir iklime sahip olmasından dolayı gün içerisinde dinlenme ihtiyacı duyuyorlar ve çok duyulmuş olan siesta saatlerini mesai saatleri içine koyuyorlar. Peki nedir bu siesta? Siesta, günlük çalışma saatleri arasında üç saatlik bir dinlenme süresini kapsayan bir uygulamadır. Siesta saatleri iş yerlerine göre değişiklik gösteriyor. Bazı iş yerlerinde bu saat 12.00 ve 15.00 arası olarak belirlenmişken bazılarında 13.00 ve 16.00 saatleri aralığında olabiliyor.  Eğer İtalya’da yaşıyorsanız bu siesta saatlerini iyi takip etmeni gerekiyor. Çünkü hiçbir iş yeri siesta saatleri arasında asla hizmet vermiyor. Ne kadar yüklü bir harcama yapacak olursanız olun siesta saatlerinde bunu yapabilmeniz mümkün görünmüyor. Eğer siesta saatleri arasında bir iş yerine girerseniz mutlaka geri çıkartılırsınız. Siesta saatleri ile birlikte 9 saat olarak belirlenmiş olan mesai 19.00 sularında son buluyor. İtalya’da çalışmaya karar verirseniz bu sizin günlük 6 saat çalışacağınız anlamına geliyor. Mesai saatleri içinde üç saat dinlenme hakkınız bulunuyor.

İtalya Asgari Ücret 

Söz konusu İtalya asgari ücret ise bilmeniz gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Bu husus ise asgari ücret tarifesiyle çalışmaya alışkın kimseleri genellikle şaşırtıyor. İtalya’da herhangi bir asgari ücret belirlenmemiş olup her mesleğin alt maaş sınırı işverenlerce bilinmektedir. Yani belirli bir fiyat vardır ancak İtalya asgari ücret uygulaması resmi anlamda yoktur. İtalya para birimi olarak € kullanır.

İşte size İtalya asgari ücret tarifesine denk sayılabilecek bazı mesleklerin ücretleri;

Öğretmen – 2000 € – 2.300 €

Mimar – 2000 €-2500 €

Doktor- 4.800 €- 7000 €

Mühendis – 2.500 €- 3000 €

Add a comment