Kanada Vizesi, Kanada Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada vizesi başvurusu  yapmak isteyenler online başvuru formunu ve talep edilen belgeleri tamamlayarak yetkili başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilir ve vizenin kargo ile teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında belgeleri kendiniz Kanada Konsolosluğu’nun anlaşmalı olduğu yetkili acenteler aracılığıyla bizzat da yapabilirsiniz. Kanada için yapılacak olan çok girişli vize başvuruları 10 yıla kadar veya pasaport suresinin sonuna kadar geçerli olabiliyor. Ancak aralıksız olarak kalınabilecek süre 6 ay ile sınırlandırılmıştır.

Diğer ülkelerden farklı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin bordo, gri, siyah ve yeşil pasaportuna sahip olan vatandaşların tamamı Kanada vize başvurusu yapmak zorundadır. Turistik vize başvuruları Kanada Büyükelçiliği tarafından direkt olarak kabul edilmemekte elçilik tarafından yetkilendirilen başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Kanada Vize Başvurusu

Özellikle Kanada gibi yoğun olarak tercih edilen ülkelere yönelik Kanada vizesi sonuçlanması esnasında gecikmeler  olabilir. Dolayısıyla karar verdikten sonra mümkün olan en kısa vakitte vize başvurusunu yapmanızı tavsiye ederiz.  Başvuru sonrasında yaklaşık 2 haftalık bir süre içinde sonuç almanız mümkündür. Amerika vizesi ile Kanada seyahati yapamazsınız ancak daha önceden sahip olduğunuz bir Amerika vizeniz varsa başvurunuz çok daha kısa süre içerisinde sonuçlanıyor. 

Kanada Vize Ücreti

Kanada’ya yapılacak seyahat sebebi ve dolayısıyla vize tipinin türüne göre Kanada vize başvuru ücreti de değişkenlik göstermektedir.

Kısa süreli bireysel vize başvurularında ödenmesi gereken harç bedeli kişi 100 Kanada doları, biyometrik işlem kayıt bedeli 85  Kanada doları,  danışmanlık ücreti ise 86 Amerikan dolarıdır. 

5 kişi ve daha fazla birey içeren ailelerin toplu olarak yaptığı başvurularda ise vize harcı 500 Kanada doları,  biyometrik kayıt işlem bedeli ise aile için toplamda 100 Kanada dolarıdır.

Kanada vize ücretleri 2018 yılından itibaren Ankara’da bulunan Kanada Büyükelçiliği internet sitesinden (www.cic.gc.ca) online olarak yapılmaktadır. Ödeme işlemini tamamladıktan sonra ödeme yaptığınızı belirten sayfayı kaydedip saklamanız  önemlidir.

Kanada Turist Vizesi

Kanadaya turistik amaçla Kanada’ya gitmek isteyenler için belirlenmiş vize türüdür. Kanada Ziyaretçi Vizesi veya Kanada Geçici Yerleşim Vizesi olarak da adlandırılan vizeni geçerlilik süresi en fazla 6 aydır. Kanada turist vizesi için gerekli belgeler;

  • Vize Talep Formu-Dilekçesi,
  • Banka Hesap Özeti (Bakiyesi En Az 4000 TL Olmalı),
  • Kira Geliri, Tapu Ve Araç Ruhsatı Fotokopileri,
  • Varsa Evlilik Cüzdanı Fotokopisi,
  • Varsa Davetiye Mektubu,
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf,
  • Pasaport,
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
  • Aile Bilgi Formu ’dur.

Ayrıca Kanada ile ilgili Kanada asgari ücret ve sosyal yaşam yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir