Kıbrıs Asgari Ücret

Kıbrıs Asgari Ücret

Kıbrıs Asgari Ücret Kıbrıs’ta çalışanların en düşük alabileceği ücret olan asgari ücret, Dünya ortalamasında üst sıralarda yer almasa da , ülkemizdeki asgari ücretten daha yüksektir. Son yapılan zamla birlikte Kıbrıs asgari ücret ile, Türkiye’nin asgari ücreti arasında belirgin bir fark oluşmuştur. Yavru Vatan diye anılan Kıbrıs, daha çok turizm merkezi olarak ekonomisini yürütür. Ülkemizden de Kıbrıs’a çalışmak için gidenler vardır. Kıbrıs vatandaşı olmayıp dışarıdan gidenlerin Kıbrıs’ta çalışabilmesi için çalışma izni almaları gerekir. Turist vizesi ile çalışılması yasal değildir.

Kıbrıs’ta Asgari Ücret Artışı

2020 yılına girdiğimiz günlerden beri Kıbrıs gündeminde asgari ücrerin artışı ve yeni asgari ücretin ne kadar olduğu konuşuldu. Nihayet beklenen zam geldi ve Kıbrıs asgari ücret arttı. Son verilere göre ise, Kıbrıs’ta asgari ücret alan birinin eline aylık net olarak 3 bin 132 lira geçmektedir. Zamdan önce ise Kıbrıs’ta verilen asgari ücret 2 bin 958 lira idi. Son yapılan maaş zammı ile beraber Türkiye’de verilen asgari ücretle aradaki fark açıldı. İki ülkenin asgari ücreti arasındaki fark 808 lira oldu.

Kıbrıs’ta Yabancı Uyruklu Çalışanların Asgari Maaşı

Aynı dilin konuşulması ve kültür benzerliği nedeniyle ülkemizden Kıbrıs’a çalışmaya giden bir çok insan bulunur. Çalışma izinlerini yasal olarak aldıktan sonra Kıbrıs asgari maaşını değişmeden alabilirler. Kıbrıs asgari ücret yabancı uyruklu çalışan için de farklı değildir.

2020 yılının ilk aylarında gelen zamla birlikte net olarak 3 bin 132 liraya çıkan asgari ücret hem Kıbrıslıları hem de Kıbrıs’a çalışmak amacıyla giden insanları mutlu etti. Her ne kadar yeterli görülmese de, zammın gelmesiyle çalışanların eline bir nebze de olsa daha fazla maaş geçmeye başladı.

Kıbrıs’ta özel sektörde çalışanların yüzde 40’ından fazlasının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu bilinmektedir. Bu da iş gücünün önemli bir kısmının ülkemizden sağlandığını göstermektedir. Ayrıca Kıbrıs’ta eğitim gören vatandaşlarımızın orada çalışmaya başlama ihtimalleri de vardır. Ancak kayıt dışı çalışanlar dikkati çekmektedir. Kayıt dışı çalışmak, çalışanların bazı haklarını elinden aldığından hem iş verenler hem de çalışanlarca bu konuda hassasiyet gösterilmelidir.

Almayanya asgari ücret yazımızı da burdan okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir