KOSGEB’den Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB’den Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

Forex'e Dair
12 Şubat 2020 tarafından admin
99
KOSGEB’den Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır? Yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere belirli şartlar altında hibe ve kredi olarak verilen bir destektir. KOSGEB’in amacı ise ekonomiye destek sağlama ve istihdam sorunlarına çözüm üretmektir. Kendi işini kurmak isteyen girişimciler için 50.000 TL hibe ve 100.000 TL ödemeli olarak 150.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır. Bu krediye başvurabilmek için
shutterstock_1563080020

KOSGEB’den Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır? Yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere belirli şartlar altında hibe ve kredi olarak verilen bir destektir. KOSGEB’in amacı ise ekonomiye destek sağlama ve istihdam sorunlarına çözüm üretmektir. Kendi işini kurmak isteyen girişimciler için 50.000 TL hibe ve 100.000 TL ödemeli olarak 150.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır. Bu krediye başvurabilmek için KOSGEB’in oluşturduğu şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar, kurum tarafından yapılan eğitimlerin alınması ve eğitim sonunda verilen sertifikanın alınması, sertifika alındıktan sonra şirket kurulabilir. Alınmadığı takdirde hibe ve krediden yararlanılamamaktadır. Erkek girişimcilere kadın girişimcilerden daha az bir miktarda destek oranı bulunmaktadır. 

KOSGEB’den Destek Nasıl Sağlanır? 

Kurumun verecek olduğu desteklerden faydalanmak için birkaç aşama bulunmaktadır. KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyenler için öncelikli olarak kurum veri tabanına kayıt yaptırılması gerekmektedir. Bu kayıt işlemi kurumun kendi web sayfasından tamamlanmaktadır. Bir işletmeye sahip olunması halinde bu işletmenin KOBİ olup olmadığının belirlenmesi için firma bilgilerinin verileceği KOBİ beyannamesinin doldurulması zorunludur. Başvuru yapan girişimcinin sunduğu beyanname KOSGEB tarafından incelenmeye alınır. Bu inceleme uzmanlar tarafından yapılmış olup daha sonra başvuru yapan kişiye bildirilmektedir. Kurumun web sayfasında yer alan destek seçeneklerini inceleyerek bu desteklerin hangisinin kendi şartlarına uygun olduğu belirlendikten sonra KOSGEB uzmanları ile görüşme sağlanmaktadır. KOSGEB’den Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Nedir? 

Destek programının öncelikli amacı başarılı ve sürdürülebilir işletmelerin kurulmasıdır. Bu sunulan programda küçük ve orta ölçekli işletmeler ve girişimciler, iş geliştirme merkezlerini yönetmek amacıyla kurulan tüzel kişilikler faydalanmaktadır. Bu destek programının aşamaları bulunmaktadır. Girişimcilik eğitim programı, yeni girişimci desteği, iş geliştirme merkezi desteği ve iş planı ödülü olarak sıralanabilir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi kendi işini kurmak isteyen kişilere sağlanan eğitim programıdır. Bu programda iş planı ile girişimcinin kuracağı işletmede başarı oranını artırması amaç edinilmiştir. Bu eğitim en az 70 saatlik bir eğitim ve atölye programından oluşmaktadır. Bu eğitimler KOSGEB başta olmak üzere İŞKUR ve belediyeler tarafından düzenlenip sunulmaktadır. 

Sizlerde bu konu hakkında deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yoruma yazarak araştırma yapanlara destek olabilirsiniz.

Add a comment