Kredi Kartı Aidat Tutarı Ödenmek Zorunlu Mu?

Kredi Kartı Aidat Tutarı Ödenmek Zorunlu Mu?

Forex'e Dair
12 Şubat 2020 tarafından admin
55
Kredi Kartı Aidat Tutarı Ödenmek Zorunlu Mu? Bankaların, kredi kartı kullanan müşterilerinden hizmet karşılığı olarak aldığı bedeldir. Kredi kartı aidatı ödeyen birçok insan bu durumdan şikâyetçidir. En çok şikâyet edilen konular ise iptallerde yaşanan problemler ile yıllık ücret ya da aidat adı altında tahsil edilen masraflardır.   Kredi Kartı Aidatı İle İlgili Yasal Düzenleme Var mı? Kredi
shutterstock_1075042007

Kredi Kartı Aidat Tutarı Ödenmek Zorunlu Mu? Bankaların, kredi kartı kullanan müşterilerinden hizmet karşılığı olarak aldığı bedeldir. Kredi kartı aidatı ödeyen birçok insan bu durumdan şikâyetçidir. En çok şikâyet edilen konular ise iptallerde yaşanan problemler ile yıllık ücret ya da aidat adı altında tahsil edilen masraflardır.  

Kredi Kartı Aidatı İle İlgili Yasal Düzenleme Var mı?

Kredi Kartı Aidat Tutarı Ödenmek Zorunlu mu ? Kredi Kartı Aidat Tutarı Ödenmek Zorunda Mı?BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) 2014 yılında yaptığı yasal düzenlemeyle müşterilere aidatsız kredi kartı alıp kullanmak imkânı vermiştir. Kredi kartı aidatları ile ilgili olarak Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 11. maddesinde düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler özetle sıralanacak olursa;

  • Kredi kartı hizmetini sunan bankalar ayrıca ücretsiz, aidat bedeli olmayan bir kredi kartı seçeneği sunma zorunluluğu getirilmiştir.
  • Banka kartları ve sanal kredi kartlarının ücretsiz olması sağlanmıştır.
  • Aile bireylerine de ek kart (kredi kartı) alınması durumunda bankaların lehine olarak bankaların müşterilerinden kredi kartı aidatı alabilmelerinin önü açılmıştır.
  • Kullanılmayan kartlar için aidat alınamayacağı,
  • Kartın kırılması, kaybolması, hasar görmesi gibi durumlarda kart yenilemelerinin ücretsiz olması sağlanmıştır.
  • Kredi kartı aidatı alan bankaların, bu aidatları tekrar müşterilere ödemek zorunda olmadıkları,
  • Kredi kartı borcunuz olsa bile bu kredi kartının iptal edilebilme imkânı getirilmiştir.
  • Karşılığında aidat bedeli olan kredi kartlarının, müşterilerin talep etmesi halinde aidatsız kredi kartlarıyla değiştirme olanağı sağlanmıştır. Bu huşu ile ilgili yönetmelikte “Finansal tüketicilerin yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartını limiti aynı kalmak kaydıyla yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı ile değiştirme talepleri, kart çıkaran kuruluşlar tarafından yerine getirilmek zorundadır” ifadesi yer almaktadır.

Kredi Kartı Aidatı Alınabilir mi?

2014 yılı öncesinde kredi kartı aidatı hakkında yasal bir zemin olmadığından, bankaların kredi kartı aidatı almaları meselesi hukuki zeminde tartışılmış ve mahkemelere davalar açılmıştır. Nitekim dava konusu olan aidat hakkında tüketici hakem heyetlerine ve mahkemelere dava açılması halinde genellikle bankalar aleyhine kararlar veriliyordu. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) 2014 yılında yönetmelikte yaptığı yasal düzenlemeyle bankaların kredi kartı aidatı almaları sağlanarak, yasal alt yapısı oluşturulmuştur. Ancak günümüzde de halen bu problem mahkemelere dava konusu olmaktadır. Bankalar, müşteri memnuniyeti için bu aidatları almama imkânlarının da bulunduğunu söylemek gerekiyor.

Diğer merak edilen kredi kartına yatırılan fazla para nasıl geri alınır sorusuna burdan cevap bulabilirsiniz.

Add a comment