Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Forex'e Dair
13 Şubat 2020 tarafından admin
129
Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?   Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?  Borcunuzun son ödeme gününe kadar ödemeniz gereken minimum tutar asgari tutardır. Kredi kartı, hayatımızı kolaylaştıran bir araç olsa da yanlış kullanım sonunda kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sorunlardan biriside kredi kartı asgari limitini ödeme girdabına girmektir. Dönem borcu toplam tutarı
Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?  

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?  Borcunuzun son ödeme gününe kadar ödemeniz gereken minimum tutar asgari tutardır. Kredi kartı, hayatımızı kolaylaştıran bir araç olsa da yanlış kullanım sonunda kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sorunlardan biriside kredi kartı asgari limitini ödeme girdabına girmektir. Dönem borcu toplam tutarı ödemediğinizde, yalnız asgari tutarı ödediğiniz takdirde kalan tutar faizli bir şekilde bir sonraki aya devrolur. Her ay sadece asgari tutarı ödemeye devam ederseniz kredi kartı borcunuz çığ gibi büyür. Kredi kartı asgarî ödeme tutarı kartınızın limitine göre farklılık gösterir, limit artıkça asgari tutar oranı da artar.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı asgari ödeme oranları kredi kartı limitinize göre farklılık gösterir, fakat hesaplama yapılırken limitiniz üzerinden değil ödemeniz gereken borç üzerinden hesaplanır. Eskiden kart limitine göre asgari ödeme tutarı değişiyordu, fakat günümüzde bu tutarlar tüm kredi kartı limitleri için aynıdır. Şu anda tüm kredi kartlarında asgari tutar kredi kartının limitinin %30’ u kadardır. Yeni alınan kartlarda ise ilk yıl yıl asgari ödeme tutarı %40 olacaktır. Bu oranlar mevcut borç için ödemeniz gereken en düşük tutarı ifade eder. Eğer bu tutarın altında ödeme yaparsınız borcunuz da gecikme faizi işleyecektir.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmemesi Durumu

Kredi kartı, doğru kullanıldığında hem alışverişlerinizde kolaylık sağlar hem de güvenilir bir seçenektir. Fakat doğru kullanılmadığı zaman ödeyebileceğiniz miktarın üstüne çıkarsa banka sizden asgari ödeme tutarınızı ödemenizi isteyecektir. Asgari limiti de ödeyemez iseniz bazı sorunlar çıkacaktır. Kredi kartı asgari tutarı ödemediniz takdirde hesap kesim tarihinizden başlamak üzere borcunuza gecikme faizi eklenmeye başlayacaktır. Üç ay boyunca üst üste ödeme yapmazsanız hakkınızda yasal takip başlayacaktır. Bu süre boyunca borcunuza gecikme faizi işlemeye devam edecektir, yani borcunuz sürekli artacaktır. Bu sırada kredi kartınız iptal olacaktır. Kredi kartı asgari tutarı ödemediğiniz de ön ödeme olarak nakit para da çekmezsiniz. Kredi notunuzda düşecektir, ayrıca limit artırma talebinde bulunduğunuzda talebiniz geri çevrilecektir. Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?  İlgili yazımızdan sonra Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır? yazımızı da burdan okuyabilirsiniz.

Add a comment