Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Forex'e Dair
13 Şubat 2020 tarafından admin
92
Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır? Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır? Kredi kartı, birçok kişinin düzenli bir şekilde kullandığı ödeme araçlarından bir tanesidir. Çoğu kişi üzerinde nakit para değil, kredi kartı bulunuyor. Nakit paranın çalınma,  kaybolma riskleri de kredi kartı ile alışveriş yapmayı cazip hâle getiriyor. Kredi kartı, çalındığında veya kaybolduğunda hemen bankayla irtibata
shutterstock_583423603

Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır? Kredi kartı, birçok kişinin düzenli bir şekilde kullandığı ödeme araçlarından bir tanesidir. Çoğu kişi üzerinde nakit para değil, kredi kartı bulunuyor. Nakit paranın çalınma,  kaybolma riskleri de kredi kartı ile alışveriş yapmayı cazip hâle getiriyor. Kredi kartı, çalındığında veya kaybolduğunda hemen bankayla irtibata geçip kredi kartınızı iptal edilme imkânı bulunuyor. Yani güvenlik açısında da düşünülürse kredi kartı çoğu kişinin tercihi oluyor. Ödeme planları ve taksit avantajlarıyla, kişilerin satın alma alışkanlıklarını oldukça etkileyen kredi kartları, alışverişi cazip hâle getirmektedir. Kredi kartları kişiler için rutin hale gelse de bazen kredi kartlarını kullanmak mümkün olmuyor. Bu durumların başında ise kredi kartı limitinin yetersiz olması gelmektedir.

Kredi Kartı Limitini Belirleyen Durumlar

Kredi kartı limiti, üst harcama limiti olarak ifade edilebilir. Kredi kartı limiti bankaya kredi kartı başvurusu yaptığınızda verdiğiniz bilgiler doğrultusunda belirlenen üst limittir. Kredi kartı limiti belirlenirken en önemli iki öğe kredi notu ve aylık gelirdir. Bu unsurlar doğrultusunda belirlenen limit aynı bankadan talep ettiğiniz kredi kartı sayıyı artınca değişmez, yani kredi kartı limitiniz 2000 TL ise iki kart alınca 4000 TL olmaz. Kredi kartı limitiniz iki kart arasında paylaştırılır. Kredi kartı limitini belirlenmesinde İlk bakılan unsur aylık gelir olsa da kredi notunuz da en az o kadar önemli bir unsurdur. Bireylerin önceki borçları, ödeme alışkanlıkları, risk durumu ve borçlar yüzünden açılan kanunu takipler, kredi notunu etkileyen faktörlerdir.  Bu unsurlar da incelendikten sonra banka kredi notunuzu da bakarak kredi kartı limitinizi belirler. Ayrıca her bankanın belirlediği kredi kartı limiti aynı değildir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi limitinizi artırmak istiyorsanız ilk önce gelir durumunuzu iyileştirmelisiniz. Gelir durumun da bir değişiklik yoksa kredi notunuzu artırmaya çalışın. Kredi notunun yüksek olması kredi kartı limiti artırma isteğinizi olumlu yönde etkileyecektir. Kredi kartı limitini artırmak için bankanın hizmet kanallarına başvurunuzu açıkça belirtmelisiniz. Başvurunuzu bankanın, mobil uygulamaları, internet şubesi, müşteri hizmetleri veya şubesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır? Yazımızdan sonra kredi notununuzun olmama sebebi ile ilgili yazımızı burdan okuyabilirsiniz.

Add a comment