Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Forex'e Dair
12 Şubat 2020 tarafından admin
65
Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nedir? Kredi notu kişi ya da işletmelerin bankalarla olan finansal ilişkisinin rakamlara dökülmüş halinin detaylı bir raporudur. Kredi notu belirlenmesi bankalara olan mevcut borç, ödeme düzenleri, önceki borçlanmalar, kullanılan krediler gibi bilgilerin bir raporu niteliğindedir. Mesela bir konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi başvurusu yapan bir kişinin öncelikli olarak kredi
shutterstock_626435909 (1)

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir? Kredi notu kişi ya da işletmelerin bankalarla olan finansal ilişkisinin rakamlara dökülmüş halinin detaylı bir raporudur. Kredi notu belirlenmesi bankalara olan mevcut borç, ödeme düzenleri, önceki borçlanmalar, kullanılan krediler gibi bilgilerin bir raporu niteliğindedir. Mesela bir konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi başvurusu yapan bir kişinin öncelikli olarak kredi notu incelenir ve buna göre banka tarafından onay gelir ya da gelmez. Kredi notunun yükseltilmesi için var olan borçların kapatılması gerekir. Borçların kapatılması ile birlikte alınan bir ihtiyaç kredisinin düzenli ödemeler şeklinde yapılması kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır. Kredi Notu Nedir?

Kredi Karnesi Nasıl Oluşturulur?

Kredi notu bankalarla olan finansal analizlerin sonucunda oluşur, belirlenir. Kredi kartları ve kredilerin ödemeleri, gelir ve gider durumları gibi etkenlerde kredi karnesini oluşturur. Bu etkenler bir finansal geçmiş olarak adlandırılır ve hepsi analiz edilerek bir puanlama sistemine gidilir. Bu da kredi notudur. Kredi notuna göre bireysel ya da kurumsal olarak bir risk durumu ortaya çıkarılır.

Kredi notu  ila 1 ila 1900 arasında bir puan aralığındadır. Yani en riskliden çok iyiye kadar bir puanlamadır. Kredi notu 900’ün altında ise bankalar kredi vermekte sıkıntı yaratırlar. En ideal kredi notu 1200 ve üzeridir. Kredi notunun yüksek olması için de daha önce alınan kredilerin düzenli ödemesi, kredi kartlarının en az asgarisinin düzenli ödemesi gereklidir. Kredi kartı kullanan, daha önce kredi çeken, kredili mevduat hesabı olan ve kredi kullanan birine kefil olmak bile kredi notu sicilinin olduğu anlamını taşır.

Kredi Notu Düşüklüğü ve Kara Listede Olma 

Kredi notu düşüklüğü ile kara listede olma hali arasında fark vardır. Kara listede olmak hali artık yasal takip içinde olunduğu demektir. Kullanılan kredi kartları, krediler ve kefillik halleri ödemeleri 90 gün geciktirilirse yasal takip başlatılır ve bu da kara listeye alınma demektir.

Kredi notu bankalar açısından bir değerlendirme ölçütüdür. Aldığı verilerle ve verilerin analizi ile birlikte bireysel ya da kurumsal kredi bağlamında değerlendirmeler yapılarak, riskli gruplara daha fazla risk hali yüklemeden bir deyişle önlem almak demektir. Aynı şekilde gelir durumu, çalışılan kurum, ek gelirler gibi ayrıntılarda bu ölçütler arasındadır.

Kredi notununuzun olmama sebeplerini de burdan okuyabilirsiniz.

Add a comment