Monako Asgari Ücret

Monako Asgari Ücret, Fransa’nın Akdeniz kıyısında yer alan Monako büyük kumarhaneleri, turistik yerleri ve yat limanları ile tanınan yerler arasındadır. Burası her sene yaklaşık olarak 1.5 milyon turiste kapılarını açmaktadır. Turizm amaçlı olarak çok fazla ilgi gören ülke aynı zamanda yaşamak ve çalışmak isteyen insanların da ilgi odağı haline gelmektedir. Ülke günümüzde anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Ülkenin yönetiminde olan isim ise Monako Prensi II. Albert’tir. Monako ismi ise Eski Yunancadan gelmektedir. Monoikos yani müstakil ev anlamına gelen bu isim halkın büyük çoğunluğunun müstakil evlerde yaşamasından kaynaklanmaktadır. Ülkenin resmi dili Fransızcadır ve ülke nüfusu yaklaşık olarak 37 bin civarındadır. Dört farklı şehri Monako Ville, Monte Carlo, Fontvielle ve Condamine’dir. Ülkenin başkenti ise Monako Ville şehirdir. Monte Carlo kumarhane ve opera binaları ile bilinen görkemli bir şehir olsa da ülkenin hem sanayi hem de ekonomi şehri Fontvielle şehridir.

Monako Ekonomisi Nasıldır?

Monako dünyanın en zengin olan şehir devletleri arasında yer almaktadır. Nüfusu azdır ve her sene çok yüksek bir turizm potansiyeline sahiptir. Ülkede yaşam standartlarının yüksek olması, işsizliğin az olması ve daha birçok konuda insanların yaşamak için arzu ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede bir havalimanı bulunmuyor. Ancak Monako’ya 22 kilometre uzaklıkta olan Nice- Cote d’Azur Uluslararası Havaalanını kullanarak insanlar Monako’ya rahatlıkla ulaşım sağlayabiliyorlar. Ülkenin en önemli gelir kaynakları arasında kumarhaneleri ve turizm potansiyeli bulunmaktadır.

Monako Asgari Ücret ve Çalışma Hayatı

Monako asgari ücret konusunda diğer ülkelere nazaran biraz daha farklı denilebilir. Çünkü ülkenin %16’sı yalnızca asgari ücret ile çalışırken geriye kalan kesim bu ücret tutarından çok daha fazlasını kazanma olanağına sahiptir. Monako Prensliğinde asgari ücret durumu yılda 26 bin dolar civarındadır. Bu da aylık olarak 2100 dolar civarına tekabül etmektedir. Son derece iyi bir rakamdır. Aynı zamanda ülkedeki çalışma saati ise 39 saattir. Bu nedenle Monako diğer ülkelerde yaşayan insanların mutlaka yaşamak istediği ve çalışma, oturma izni almak için uğraştıkları ülkeler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir