Ürdün Asgari Ücret

Ürdün Asgari Ücret

Ürdün asgari ücret tam adı ile Ürdün Haşim Krallığı olarak tanımlanır ve Ortadoğu’da yer alan bir Arap ülkesidir. İsrail ile barış anlaşması yapmış olmasından dolayı Arap ülkeleri arasından kurtarılmış ülke olarak tanımlanmaktadır. Ürdün bir Arap ülkesi olmasına rağmen ülkenin büyük çoğunluğu okuma yazma biliyor ve eğitime yüksek oranda harcama yapılıyor. Ürdün’ün başkenti Amman’dır ve eğlence merkezleri açısından da restoranları açısından da oldukça modern bir şehirdir.

Ürdün asgari ücret 320 dolardır. Ürdün ekonomik açıdan Arap ülkeleri arasında en geri ülkelerdendir. Çünkü ekonomisi daha çok dışarıdan gelen yardımlara bağlıdır. Ülke ekonomisinin büyük bir çoğunluğunu tarım sektörü oluşturur ve tahıl, sebze meyve, mercimek ve tütün gibi ürünler bu topraklarda yetiştirilmektedir. İsrail Ürdün’de bulunan verimli toprakların büyük çoğunluğunu işgal ettiği için tarım sektörü de bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Ülkenin tekstil, gıda ve inşaat sektörü de gelişmiştir ve turizm sektöründen de oldukça iyi oranda gelir elde etmektedir.

Ürdün Sosyal Hayat Nasıldır?

Ürdün, toplamda 12 şehirden oluşmaktadır. Ülkenin en bilindik şehirleri ise Amman, Petra, Zekra ve İrbin’dir. Ürdün İsrail, Suudi Arabistan, Suriye, Batı Şeria ve Lut Gölü ile oldukça yakın mesafededir. Ürdün’ün resmi dili Arapçadır fakat İngilizce de en az Arapça kadar yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Hatta devlet okullarında İngilizce ana ders olarak öğretilirken özel okullarda Fransızca da gösterilmektedir.

Ürdün’de resmi din İslamdır fakat çok az bir miktarda da olsa Hristiyan nüfus bulunmaktadır. Ülkede bulunan Müslümanların büyük bir çoğunluğunu Sünniler oluşturmaktadır. Din konusunda ayrımcılık yapılmamaktadır ve turistlere de aynı anlayış gösterilmektedir. Ürdün’de çöl iklimi hâkimdir fakat Akdeniz iklimi de pek çok bölgede görülür.

Ürdün’e Ne Zaman Gidilir?

Ürdün genel olarak çöl iklimine sahip olduğu için yaz aylarında gitmek iyi bir fikir olmaz fakat Eylül-Kasım ayları aralığında ülkeyi ziyaret etmek iyi bir tercih olabilir. Bununla birlikte Mart-Mayıs ayları da ülkeyi ziyaret etmek için doğru bir tercihtir. Ürdün’e gitmek için araç, otobüs ya da uçak seferleri kullanılabilir. Ayrıca Çok Merak Edilen Danimarka Asgari ücret yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir